Ako si zarobiť peniaze blogovaním

Možností ako zarobiť zopár eur vďaka svojmu blogu je hneď niekoľko a dovolím si tvrdiť, že to dokáže úplne každý poctivý bloger. Okrem toho že blogujete častokrát pre zábavu, tak blogovanie okrem času môže byť aj celkom nákladná záležitosť. Okrem toho, že ste si kúpili doménu, ktorá vás stála zhruba 14 eur/rok, tak si pravdepodobne platíte hosting a je možné, že ste určitú sumu investovali aj do šablóny.

Zarobiť si teda aspoň na náklady spojené s blogovaním nemusí byť vôbec zlý nápad. A kto vie? Možno sa vám takýto druh príjmu zapáči a z pár desiatok eur mesačne to môže byť ľahko niekoľko stoviek!

Ako si zarobiť peniaze blogovaním?

Google AdSence

Ako prvú službu na zarábanie peňazí vďaka vášmu blogu by som zvolil Google AdSence. Ide buď o textovú alebo grafickú reklamu na vašom blogu. Vaša odmena sa Vám pripíše vtedy, ak niekto klikne na banner alebo textový odkaz na vašom blogu.

Zárobky sa klik sa pohybujú v centoch no šanca že niekto klikne na reklamu je podstatne vyššia, než šanca že predáte výrobok alebo službu.

Neodporúčam vám klikať si na túto reklamu a podvádzať Google. Ten na to jednoducho príde a túto službu vám zablokuje. Pripravíte sa tak o jeden z kanálov vášho online príjmu

Zapojte sa do partnerského programu Affiliate

Ďalšou možnosťou je Affiliate. Tento spôsob zárobku prostredníctvom vášho blogu nie je zas tak jednoduchý aj keď zárobky sa pohybujú vo vyšších úrovniach než pri AdSence. Tu už zárobok nie je tak jednoduchý. Reálne by ste mali niečo predať, ak chcete mať províziu. Nestačí teda len klik na banner aj keď Affiliate programy sú nastavené rôzne. Občas stačí, ak je korektne vyplnený formulár s údajmi a úspešne odoslaný. Využívajú to prevažne poisťovne, banky alebo rôzne pôžičkárne.

Za takúto aktivitu zo strany návštevníkov vášho blogu nebudete možno štedro odmenený, no malo by ste si pripísať vyššiu odmenu než za kliknutie na reklamný banner.

Samozrejme najlepšia by mala prísť odmena, pokiaľ prostredníctvom affiliate programu predáte výrobok alebo službu. Samozrejme záleží to na výške provízie a cene produktu alebo služby. Osobne som sa na našom trhu stretol s affiliate programom, ktorý poskytoval odmenu viac než 100 eur za jeden predaj.

Ak chcete byť v affiliate programe úspešný, snažte sa zapájať do tematicky relevantných programov. Znamená to, že pokiaľ píšete blog o knihách, alebo dokonca píšete recenzie na knihy, mali by ste sa zapojiť do partnerského programu niektorého z kníhkupectiev. Odmeny pri knihách bývajú zvyčajne 5% až 20%. Pri bežných cenách kníh to nie je žiadne terno no vaša šanca predaja je vysoká. Šancu zvyšuje nie len tematické zameranie ale aj samotné recenzie. Verte mi, že vaši čitatelia dajú na váš názor.

Publikujte platené PR články

Ak už máte početnú čitateľskú základňu. Číslo nemusí byť vysoké. Často krát to záleží práve od tematického zamerania vášho blogu. Alebo máte zaujímavý PageRank, a máte možnosť predaja obsahu. (Hodnotu vášho PageRanku si môžte vyhodnotiť napríklad TU, PageRank sa hodnotí od 0 – najslabší po 10 – najsilnejší) Znamená to, že na svojom blogu môžte uverejniť PR článok. V prípade že píšete o knihách a recenzujete knihy,  online kníhkupectvo by mohlo mať záujem publikovať na vašom blogu reklamný článok.

V lepšom prípade si dohodnete dlhodobú spoluprácu s online agentúrou, ktorá vám bude takéto PR články dodávať na mesačnej báze. Nie je nič lepšie ako pravidelný príjem! Ceny za uverejnenie jendého PR článku sú rôzne. Záleží to zvyčajne na dohode a na kvalite alebo čítanosti vášho blogu. Ceny sa pohybujú od 10 po stovky eur. Štedré sú v tomto prípade hlavne online kasína.