Ako vyzerá deň online podnikateľa

Konečne som ukončil vysokoškolské štúdium. 5 rokov ubehlo ako voda a počas týchto 5 rokov som 4 roky podnikal. Prvé 3 roky som podnikal na živnosť a posledný rok ako s.r.o. Mám teda tú výhodu oproti mnohým mojim spolužiakom, že si teraz nemusím hľadať prácu. Nakoniec sa pre mňa po škole nič nemení. Možno budem mať len viac času pre seba.

Ako vyzerá deň online podnikateľa?

Ráno sa zobudím. Zvyčajne si nenastavujem budík. Nevstávam vždy v rovnakom čase. Záleží to od toho, či som bol v noci dlhšie hore alebo som zaspal skôr. Dajme tomu, že sa zobudím ráno o 9:00

Asi to bude tým, že trpím ťažkou závislosťou na informáciach a preto úplne prvá vec, ktorú spravím je, že si skontrolujem svoj smartfón. Zaujímajú ma emaily a všetky upozornenia, ktoré mám na sociálnych sietiach. Nič z toho ale neriešim, len zisťujem aká rušná bola noc a ráno. Taktiež si skontrolujem neprijaté hovory a SMS ak by niekoho napadlo volať mi skoro ráno.

Pracovať môžem aj z postele ak nemám inú možnosť. Takto zvyknem pracovať hneď po ráne. Zvyčajne ale sedím v kresle za svojím stolom. Vybavím emaily. Občas mi príde 50 emailov a niekedy ich je podstatne viac. Emaily vybavujem priebežne počas dňa. Vybavím si telefonáty a vyplatím faktúry. Skontrolujem objednávky a vystavujem faktúry. K obedu skontrolujem stav účtu. Áno stav účtu kontrolujem každý deň. Výpis z banky mi chodí na 8 až 11 stranách, čiže aj pohybov na účte je dosť aj keď nejde o veľké čiastky. Kontrolujem návštevnosť webstránok.

Pozriem sa, či pribudli nové články na našich blogoch. Niečo si prečítam. Nečítam žiadne veľké online denníky alebo magazíny. Jedine, ak mi niekto článok odporučí. Čítam takmer výlučne len blogy. Vôbec nesledujem televíziu.

Veľmi dôležitým rituálom je pre mňa káva (bez mlieka, bez cukru). Považujem sa za poctivého kavopiča. Minimálen jeden krát denne chodím na kávu úplne sám. Vtedy otvorím notes a zapíšem si nápady alebo veci, ktoré je potrebné spraviť. Vyškrtám veci, ktoré som spravil alebo aspoň čiastočne vybavil. Zhodnotím deň a naplánujem zvyšok dňa a zajtrajšok. Pre mňa je ta káva o samote určitá forma meditácie ak to tak môžem povedať (napísať).

Celkom často musím absolvovať návštevy úradov a rôznych kancelárií. Poštu, elektrárne a rôzne obchody. Nemám rád úradníkov obchody a nakupovanie. Je toho ešte viac ale nechcem vyznieť ako sociopat a totálny introvert. Stále treba kúpiť nejaký ten kolok, navštíviť daňový úrad, niečo prihlásiť, niečo odhlásiť, niečo podpísať a niečo opečiatkovať. Niečo sa proste stále nájde.

Predal som auto a rozhodol som sa chodiť peši stále, ak bude možnosť a príležitosť. Mám teda viac pohybu. Ak je pekné počasie, používam bicykel. Ak mám stretnutie v košielke, tak samozrejme prídem peši. Presúvanie z miesta na miesto mi teda zaberie relatívne dosť veľa času.

Večer si plánujem veci. Napíšem nejaký ten článok. Momentálne píšem svoj prvý ebook (máte sa na čo tešiť). Nastavím zdieľanie príspevkov na facebooku. Napíšem zopár emailov a jednoducho si pripravím veci na nasledujúci deň. Niečo si opäť prečítam.

Samozrejem ak by som celý deň nič nespravil, nič sa nedeje. Veci sa ale kopia ako napríklad teraz, keď som to flákal a venoval sa škole. Občas musím na pár dní vycestovať a stretnúť sa s ľuďmi, s ktorými pracujem. Dohodneme nové veci, vyhodnotíme situáciu, pokecáme. vypočujem si návrhy.

Samozrejme niektoré veci som vynechal a spomenul som len tie, ktoré nejako súvisia s mojím pracovným životom. Možno to vyzerá ako lážo plážo, no ide o mikro firmu. Nič nevyrábam, ani neriadim tím ľudí a takto mi to zatiaľ vyhovuje. Aj napriek tomu je potrebné stále riešiť nejaké problémy a hľadať ich riešenia.

A ako vyzerá váš deň?