Čo stojí prevádzka blogu

Dajme tomu, že to myslíte s blogovaním naozaj vážne. Treba si uvedomiť fakt, že bez investovania svojho času, energie a v neposlednom rade peňazí nič veľké nevybudujete. To isté platí pre úspešný a zarábajúci blog. Poďme sa teda spoločne pozrieť na to, čo stojí prevádzka blogu.

Čas

Mnoho blogerov je z počiatku premotivovaných a jednoducho to prepísknu hneď na začiatok. Veľa krát som už počul, ako bloger sám seba aj svojím čitateľom sľúbil jeden príspevok denne. Nepoznám ale žiadneho blogera, ktorý by to dokázal dlhodobo utiahnúť. Ak chcete seriózne blogovať, publikujte svoje príspevky pravidelne a zamerajte sa na ich kvalitu.

Každopádne či už budete písať častejšie alebo zriedkavejšie, písanie vám jednoducho zaberie čas. Rovnako ako aj editácia článkov, úprava, kontrola, publikovanie, zdieľanie, zadávanie meta popisu, kľúčových slov a podobne. Uvedomte si, že blogovanie stojí čas!

Peniaze

Doména 14 eur/rok a hosting zhruba 5 eur mesačne. Poďme ale ďalej. Šablónu pre váš blog si môžte stiahnuť aj zdarma. Pokiaľ ale chcete, aby váš blog nejako vyzeral (nie ako tento) tak si pripravte zhruba 50 eur na šablónu. Pokiaľ ale chcete unikátny dizajn na mieru, poriadne pridajte.

Najslobodnejší webhosting od WebSupport.sk

Ak zistíte, že už nedokážete tvoriť dostatok obsahu, bude potrebné hľadať ďalšie zdroje. Možno vám bude obsah tvoriť nejaká dobrá duša úplne zdarma a možno aj dlhodobo. Len na túto možnosť sa ale nespoliehajte. Za skutočne kvalitný obsah si budete musieť priplatiť. Jeden článok vás môže stáť 5 až 20 eur!

Určite po čase začnete riešiť optimalizáciu pre vyhľadávače a začnete premýšľať, či nie je rozumné investovať do plateného SEO plugiu. A možno oceníte kvalitnú ultra tenkú bluetooth klávesnicu pre pohodlné písanie. Tá vás môže stáť zhruba 23 eur.

Oplatí sa to?

Mohli by sme takto pokračovať aj ďalej. Blogovanie ale určite stojí za to. Pri kvalitnom obsahu, slušnej čítanosti a dobrej monetizácii dokážete ročné náklady na prevádzku blogu pokryť v jednom mesiaci a zvyšných 11 mesiacov v roku zarábate!