Najlepšou investíciou všetkých čias sú kontakty

Do čoho sa podľa vás oplatí dnes investovať? Určite by mnoho z vás zastávalo názor, že vzdelanie je najlepšou investíciou akú môže človek spraviť. Tiež som si to do nedávna myslel. Samozrejme nemal som namysli klasické školstvo ale skôr sebavzdelávanie.

Dnes si už ale nemyslím že vzdelanie je tou najlepšou investíciou. Neustále sa utvrdzujem v tom, že sám toho veľa nedokážem ale s pomocou ďalších ľudí mám podstatne väčšie možnosti.

Najlepšou investíciou všetkých čias sú kontakty

Preto si dnes myslím, že najlepšou investíciou akú môžem spraviť je investícia do ľudí. Čo je úžasné, nemusí to znamenať, že to musia byť výlučne peniaze.  Z počiatku to môže byť práve investovaný čas do hľadania a networkingu.

Z počiatku táto investícia bude vyžadovať podstatne viac vášho času, úsilia a možno aj peňazí. Každá investícia ale potrebuje čas, aby sa investované úsilie a peniaze začali vracať aj s úrokmi. Nikdy ale nenadväzujme kontakty s vypočítavosti alebo s cieľom niečo získať. Nový kontakt by mal byť vždy prínosom pre obe strany. Len vtedy z neho dokážu obe strany ťažiť naplno a dlhodobo.

Najprv je potrebné nájsť ľudí. Chodiť na miesta, kde sa ľudia bavia a stretávajú sa. Môžu to byť párty, firemné večierky, chaty, plesy ale nemusí to byť výlučne postavené na fyzickom kontakte. Nezabudnite na sociálne siete, fóra a diskusie pod článkami. Dnes dokážeme nadviazať kontakt úplne všade. Záleží len na nás.

Ja sa nijako novým kontaktom nevyhýbam a ak je možnosť osobného stretnutia, tak túto možnosť využijem. Aj keď nemám auto, nemám problém sadnúť si na vlak a naplánovať si pár dní cestovaním po Slovensku a stretávaním sa s ľuďmi, s ktorými sa poznám prevažne cez sociálne siete a blogy.

Ak pracujete alebo podnikáte online, tak máte určite kopec známych, s ktorými ste sa naživo možno nikdy nestretli. Zistil som, že skvelou príležitosťou sú rôzne wordcampy, barcampy a podobné akcie. Ja osobne som naposledy absolvoval IT Expo v Košiciach.

Možno to niekomu príde nespravodlivé, no skúste sa zamyslieť, koľko pracovných príležitostí, obchodov, informácií a výhod vám uniklo, lebo ste nepoznali tých správnych ľudí.

Určite ste sa stali svedkom toho, keď váš známi nezískal pracovné miesto, lebo jeho konkurent tam niekoho mal. Bola tam hrozná tlačenka. Rodinkárstvo. A tak ďalej. No vaša smola 🙂 Dnes sú jednoducho dôležité kontakty!

Niekoho poznať ešte nemusí znamenať výhru. Občas je to aj na škodu no všetko má svoje pre a proti. Občas pošlem stálemu zákazníkovi knihy zdarma. Klientovi spravím zľavu. Človeku, ktorý pre mňa píše články kúpim lístok na WordCamp. Sú to maličkosti no človek to nakoniec ocení. Ešte viac ľudia ocenia, ak im ukážete, že im dôverujete.

Jednoducho ak niekomu dám nejakú prácu, nepletiem sa mu do toho a nechám mu priestor, aby sa mohol realizovať. Nie vždy to dopadne najšťastnejšie no vo väčšine prípadoch to prináša ovocie.