Bude váš podnikateľský nápad fungovať?

Občas mi ľudia napíšu email alebo správu na FB a zaujíma ich môj názor na ich podnikateľský nápad. Občas si dohodneme aj osobné stretnutie a ja si vypočujem ich myšlienku. Otázky znejú veľmi podobne:

  • Čo si o tom myslíš?
  • Bude to fungovať?
  • Má to podľa teba zmysel?
  • Dá sa na tom zarobiť?

Moja zvyčajná odpoveď je NEVIEM. Nemám ani len tušenie.

Neviem ako pracujete a aké sú vaše schopnosti. Jednoducho nepoznám vás ani vašu prácu. Myslím, že ľudia sú ochotní platiť za každý produkt alebo službu, ktorá im uľahčí alebo skvalitní život, ušetrí čas a peniaze. Neexistuje teda dôvod, prečo by ste nemohli niečo predať, zarobiť, rásť a uspieť. Nerozhoduje o tom ale váš nápad alebo myšlienka.

Veľmi nerozumiem tomu, ako si niekto môže myslieť, že o úspechu v podnikaní rozhoduje podnikateľský nápad. Dôležitá je predsa samotná realizácia, to ako efektívne dokážete pracovať.

Dôležité sú vaše prednosti, váš talent, schopnosť sa predať a podobne.

Nikto vám na základe vášho nápadu nepovie, či to bude fungovať alebo či bude nápad úspešný. Zvyčajne je to vaše nadšenie verzus niekoho osobný názor na váš nápad. Nakoniec o tom predsa rozhodne trh a spotrebitelia.

A na záver: Prečo vás zaujíma názor niekoho iného na váš podnikateľský nápad? Ak vám ho zavrhne, vykašlete sa na neho a začnete vymýšľať niečo nové? Vždy sa nájde niekto, kto s vami nebude súhlasiť. Čo ak so svojimi nápadmi chodíte už roky za nesprávnou osobou?